Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası

MUTLU OL! BU BİR EMİRDİR!

Rektörlüğün icraatlarını zaman zaman hüzünle, zaman zaman da gülümsemeyle takip etmeye devam ediyoruz.

Üniversitenin önünde kadro, öğrenci akışı, istikrarlı gelecek, yönetişim ve akademik sorunları varken Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Necdet Osam’ın tam olarak neyle meşgul olduğunu anlamak mümkün değildir. Ancak şunu çok iyi biliyoruz: Rektörlük bu sıraladığımız sorunlarla meşgul değildir.

Yeni Vakıf Yöneticiler Kurulu’nun üniversitedeki tabloyu görmesinin ve çeşitli kararlar almasının ardından Rektörlük dekanlara gönderdiği yazıda yaklaşık bir hafta içerisinde Akademik Değerlendirme Kıstasları konusunda görüş istedi. Uzun yıllar DAÜ-SEN’in tüm uyarılarına rağmen bu konuda hiçbir şey yapmayan Rektörlük, her nasılsa aniden böyle bir talepte bulunmuştur.

Rektörün bu yazısı doğal olarak Sinan Çetin’in meşhur kısa filmini hatırlatmıştır. Filmde askerler saz çalıp türkü söyleyen köylülere “Batılı olacaz, çağdaş olacaz, modern olacaz, mutlu olacağız. Resmi olarak mutlu olmanı söylüyorum. Niye mutlu değilsin?” demektedirler.

Aylarca üniversite içerisinde tartışılması gereken, geniş bir kadro politikasıyla birlikte ele alınması gereken bir konuyu Okulumuzdaki rutin yazışmaların dahi günler almasını “sağlayan” Rektörlük bir yazıyla ve bir hafta içerisinde çözeceğini sanmaktadır. Rektörlük emirle akademik kalite sağlamayı hayal etmektedir.

Fakülte ve yüksekokullardaki farklı disiplinlerin detaylı bir çalışmasına ihtiyaç olan bu konu bir yazıyla, bir haftada çözülemez. Bunu bölümler, fakülteler, yüksek okullar ve enstitüler bilir ancak belli ki Rektörlük bilmemektedir. Böylesi önemli bir konuya bu kadar ciddiyetten uzak yaklaşılması bizi şaşırtmakta ve üzmektedir.

Rektörlüğün bu tür girişimlerinin Sinan Çetin’in kısa filmindeki şarkıyla bittiğini de hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Rektörlüğe çağrımızdır: Bu konuyu geniş katılımlı, sağlıklı ve empatiye dayalı diyalog zemininde ele alınız.

DAÜ-SEN

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin