Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası

DAÜ’nün Borcu Silinmedi: DAÜ Borcunu Ödedi!

Özel üniversiteler hem çalışanların maaş ve ücretlerinde haksızlık yapıyor, hem çalışanların sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı ödemelerini aksatıyor, hem de devlete neredeyse hiç vergi ödemeden faaliyet gösteriyor. Ülkede özel üniversiteler hükümetlerden daha fazla güce sahip hale geldiler. İşte böylesi bir ülkede DAÜ devlete başta KDV olmak üzere tüm vergilerini eksiksiz verirken binlerce çalışanıyla ve öğrencisiyle ülkeye milyarlarca kazanç sağlıyor. Bir devlet üniversitesi olarak DAÜ yasal sorumluluklarını yerine getiriyor.
Dün basında yer alan bazı haberlerde DAÜ’nün vergi borcunun silindiğine dair ifadeler yer almıştır. Ülkede büyük sermayenin borçlarının silindiğine alışkın toplumumuz bu tür ifadeleri DAÜ’nün vergi borçlarının affedildiği şeklinde anlamıştır. Hayır, DAÜ personel gelir vergisine yönelik bir dönemde oluşan devlete borcunu ÖDEMİŞTİR. 80 milyonun üstündeki bu rakamın, okulları tamir için para dahi bulamayan bir devlet için ne anlama geldiği ortadadır. Devlet DAÜ’ye karşı yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyip gerekli katkıyı yapmazken DAÜ tüm sorumluluklarını eksiksiz yerine getirmektedir.
Bu ödemenin yapılmasını ilk kez sendikamız dile getirmiştir. Sendikamız söz konusu borcun ödenmesinin her şeyden önce stratejik açıdan önemli olduğu görüşündedir. Ülkede pek çok kurumun peşkeş çekildiği bir dönemde DAÜ adına böyle bir borcun görünmesi kurumun geleceğini tehlikeye atacak bir unsur olurdu. DAÜ’nün daha önce devredilmek istendiği, devir alacak tarafın istememesi yüzünden bunun gerçekleşmediğini hatırlatmak isteriz. Vergi borcunun ödenmesi yıllardır DAÜ üzerinde oynanan siyasi oyunlara bir cevap niteliği de taşımaktadır. Özelleştirilmesi veya devredilmesi rant çevrelerince her zaman gündemde tutulan DAÜ’nün yanlış yönetilse de vergi borcunu ödeyebilecek güçte olması bizi sevindirmektedir.

Bunları da beğenebilirsin