Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası

Rektörlük Seçimleri Hakkında

Sendikamız, rektör seçim sürecinin devam ettiği bu dönemde tavrını sizlerle paylaşmak istemektedir.

Üniversite ve sendikamız, geçmişin cepheleşmelerinden büyük zarar görmüştür. Geçmişin yaraları hala kanamaktadır. Artık rektörlüğü bir kavga, iktidar kazanma ve intikam alanı görme geleneğinden tüm kesimler vazgeçmelidir. Rektörlüğe aday olanlar, seçimi kazananlar, sendikalarımız artık uzlaşı ve işbirliği için çalışmalıdır. İstisnasız hepimizin barışa ihtiyacı vardır. Öğrenci sayımızın 14 binlere düştüğü, çok ciddi krizlerin içinde bulunduğumuz bu dönemde iktidar kavgalarında taraf olmak yerine hızlıca rektörümüzü seçip krizin çözümüne geçilmesini istiyoruz.

Sendikamız denetleme, disiplin ve yönetim kurullarıyla istişare ederek rektörlük seçimlerinde tarafsız kalmaya karar vermiştir. Üyelerimiz ve tüm DAÜ personelinin seçeceği her rektörle çalışacağız. Sendika bir adaydan yana taraf değildir ve taraf olmayacaktır. Bunu yapmayı gerektirecek bir durum yoktur. Üniversiteyi yönetebilecek çok değerli adaylar vardır. İstediğimiz, demokratik olgunluk içinde, kavgadan, kişisel hırslardan, zümrecilikten veya partizanlıkdan uzak bir şekilde DAÜ’nün aydınlık geleceğini sağlamak için yol haritalarını tartıştığımız ve en iyi adayı seçebileceğimiz bir süreç yaşamaktır. Sonrasında ise paydaşların etkin katılımı ve desteğiyle içinde bulunduğumuz yeni koşullara uygun adımlar atılmalıdır. Bu süreçlerin her noktasında çalışanların temsilcisi olan DAÜ-SEN, kurumun sağlıklı geleceği için, kendi üzerine düşeni yapacaktır, sessiz kalmayacaktır, sinmeyecektir, popülizm yapmayacaktır, sorumluluk alıp doğru adımların yanında olacaktır. Biz güçlü bir sendikayız. 36 yıllık geleneğimiz, ciddi kadrolarımız ve her konuda fikrimiz, projemiz vardır. Bizim için önemli olan makamlarda kimlerin oturduğu değil onların DAÜ için ve toplum için yaptıkları ve yapmadıklarıdır. Bu nedenle sendikamızın herhangi bir adaydan yana taraf olduğuna dair söylemlere kulak vermemenizi rica ederiz.

 

Nasıl bir rektör istiyoruz?

DAÜ Rektörü, sivil toplum örgütleri ve tüm paydaşlarla samimi işbirliğine açık olmalıdır.

DAÜ Rektörü her kesimden insanı kucaklayıcı olmalıdır.

DAÜ Rektörü çalışana hoşgörülü, dışarıya kararlı olmalıdır. Rektörümüz, koltuğun büyüsüne kapılmamalı, tevazu içinde olmalıdır.

Rektörümüz siyasette tarafsız, partizanlığa direnen olmalıdır. Öğrencilerimizi ve çalışanları siyasi ve dini görüşlerine, cinsiyetlerine ve cinsel yönelimlerine, zümrelerine göre ayrıştırmadan herkesle  çalışmalıdır.

Seçimi kazanan, göreve geldiğinde üniversitenin önünde çok ciddi mali ve idari sorunlar bulacaktır. Azalan öğrenci sayısı ve eşdeğer oranı, bütçe açığı, Doğa Okulları ile usulsüz sözleşme, kadro sorunları, harap bina envanteri ve altyapı, zarardaki döner sermaye yatırımları, eskiyen yönetişim biçimi bunların başında gelmektedir. Rektör adayları bu bağlamda sorunlara nasıl çözümler bulacaklarını çalışanlarla paylaşmalıdırlar.

Rektör adayları ayrıca hangi süre içerisinde sorunlara çözüm bulacaklarını tüm çalışanlarla paylaşmalıdırlar. Bu süre içerisinde sorunlara çözüm bulamayacak rektör adaylarının, seçilmeleri durumunda, görevi bırakacaklarını da tüm çalışanlara söylemelidirler.

Rektör adayları, DAÜ’nün geleceğininin bütünlüklü bir öngörüsünü bizlerle paylaşmalıdırlar.

Rektörün, üniversitemizin dış ve iç, yerel ve uluslararası paydaşlarla ilişkilerimizi daha sağlıklı bir seviyeye getirmesini beklemekteyiz.

Tüm adaylara başarılar dileriz. Herkesle seçimden sonra çalışmaya hazırız. Seçilecek Rektöre her türlü desteği vermeye hazırız. DAÜ varsa DAÜ-SEN vardır. DAÜ yoksa DAÜ-SEN de yoktur. Rektörden sendikalara, VYK’dan siyasi partilere, çalışanlarımızdan öğrencilerimize kadar birbirimize çok ihtiyacımız olan bir döneme giriyoruz. Güzel günleri hep birlikte getireceğiz.

Seçimler hayırlı olsun!

DAÜ-SEN

Bunları da beğenebilirsin