Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası

Öğretmen Sendikalarından YÖDAK Önünde Eylem: İstifaya Çağrı

Öğretmen sendikalarından 3’ü YÖDAK önünde “bastişli” eylem yaparak, “Sahtekarlığa, yolsuzluğa, rüşvete çanak tutanlar istifa etmelidir” pankartı açtı.

HOŞKARA: “BUGÜN YAŞADIĞIMIZ ÇÜRÜMÜŞLÜK ESKİDEN GELEN KARARLARIN ESERİDİR”

DAÜ-SEN Başkanı Ercan Hoşkara ise konuşmasında, bugün yaşananın “çürümüşlüğün” yükseköğretimdeki üniversite enflasyonunun doğal sonucu olduğunu kaydederek, “Üniversite anlamında hiçbir karşılığı olmayan ticarethaneler oluşturuldu. Bugün yaşadığımız bataklık, çürümüşlük eskiden gelen kararların eseridir” dedi.

“Bize göre Sayın Bakan hakkındaki iddialarla suçlu konuma gelmiyor, kendi döneminde 16 üniversiteye izin vermekle suçlu konuma geliyor” diyen Hoşkara, bunun iddia değil gerçek olduğunu söyledi.

Hoşkara, normal koşullarda bir dönemde 16 üniversiteye izin verilmeyeceğini ve yine normal koşullarda 26’sı fiilen faaliyet gösteren, 37 izinli üniversite olamayacağını vurguladı.

Ercan Hoşkara, kolay diplomanın da en az sahte diploma kadar ciddi bir sorun olduğunu, ülkede örneklerinin yayın şekilde görüldüğünü kaydederek, “Bizim çok sayıda niteliksiz üniversiteye değil, az sayıda nitelikli üniversiteye ihtiyacımız var” dedi.

“Hiç kimse bugün yaşananları kişilerin sorunu olarak algılamasın.” şeklinde konuşan Hoşkara, “Rüşvet alındı ama kim rüşvetle üniversite, fakülte açmak istiyor? Asıl peşinden koşulması gereken konu budur. Sorunu çözmek istiyorsak YÖDAK denetim yapabilecek noktaya getirilmelidir. Tek çare sıkı denetimdedir.” ifadelerine yer verdi.

Ercan Hoşkara, DAÜ’de yaşananlara da işaret ederek, DAÜ-SEN olarak sorumluluk üstlenip, fedakarlık yapıp adanın en nitelikli üniversitesi DAÜ’yü ayakta tutmaya çalıştıklarını belirtti.

Bunları da beğenebilirsin